Personova Kişilik Envanteri​

Ana sayfa / Çözümlerimiz / Seçme ve Değerlendirme / Personova Kişilik Envanteri​

Çağdaş psikoloji yaklaşımlarıyla 21. yüzyılın ihtiyaçlarına cevap veren kişilik envanteri

Baltaş Personova, 21. yüzyıl iş hayatının ihtiyaçlarını karşılayan, Türk kültürüne uyumlu, yeni nesil, güncel, geçerli ve güvenilir bir kişilik değerlendirme aracıdır. İşe alımda, terfi süreçlerinde, yetenekleri tutmakta, yüksek motivasyon sağlamakta, kurum kültürüne uyumu hızlandırmakta eşsiz bilgi sunar.

 

2020 sonrası beklenen çeviklik ve uzaktan çalışma konusunda özgün öngörüler verir.

 

Baltaş Personova’nın farkı:

 

 • Türk kültürünü dikkate alan
 • Kolay anlaşılıp yorumlanan 
 • Yüksek güvenilirlik ve geçerliliğe sahip
 • yüzyıl yetkinliklerine cevap veren 
 • Çeviri sorunlarını ortadan kaldıran
 • Kültürel uyum çalışması gerektirmeyen ilk envanterdir.

Farklı testleri bilen ve yıllarca kullanmış akademisyen ve uzman uygulamacı kişiler tarafından geliştirildi.
60’dan fazla organizasyonda, 15.000’in üzerinde kişiye uygulandı.
Güvenilirliği ve geçerliliği yüksek bir envanter olarak geliştirildi.

 

Güvenilirlik: Belirleyici ölçütlerden biri, envanterdeki ifadelerin ölçeğin bütünüyle ilişkisini gösteren iç tutarlılığı, diğeri belirli zamanlarda yapılan ölçümlerin değerleri arasındaki ilişkiyi gösteren kararlılığıdır. Personova, her iki ölçüt açısından da güvenilirliği yüksek bir envanter olarak öne çıkmaktadır:

 

* İç tutarlılık ölçütü Cronbach Alpha katsayısı .80 ve üzeri yüksek kabul edilir. Personova’nın test genelinde katsayısı .92’dir.
** Kararlılık ölçütü Pearson korelasyon katsayısı .80 ve üzeri yüksek kabul edilir. Personova’nın ana kişilik boyutları için katsayısı .85’in üzerindedir.

 

Geçerlilik: Test geliştirmede çoğunlukla görünüş (face), kapsam (content), yapı (construct) ve ölçüt (criterion) geçerliliği kritik görülür. Personova’da bu farklı geçerlilik türleri hesaba katılmış, envanter yapısı faktör analizi bulguları ile düzenlenmiştir. Ayrıca, ortaya kayma etkisini azaltan bir yanıt sistemi, geçerli ve geçersiz katılımcı raporlarını ayırt edici bir geri bildirim sistemi oluşturulmuştur.

Neden Baltaş Personova

Çevrimiçi olarak 15-20 dakika içinde tamamlanan
Yüksek güvenilirlik ve geçerlilikte
Kolay anlaşılan ve yorumlanan
Kurum ihtiyaçlarına özel tasarlanabilen
Yeni Nesil Çalışma Modeline uygun
Aday Bilgileri KVKK'ya uygun olarak toplanan

Baltaş Personova Rapor Çeşitleri:

Temel Rapor;

Kişinin sahip olduğu potansiyeli ve gelişim alanlarını altı temel boyut çerçevesinde tanımlar. Kişinin aday olduğu pozisyondaki gerekliliklerle kişilik özelliklerinin örtüşme derecesi ile ilgili kişiye özel bilgi verir.

Kaynak Rapor;

Kişinin sahip olduğu özelliklerle ilgili altı temel boyut ve otuz bir alt boyut çerçevesinde ayrıntılı bir kişilik değerlendirmesi sunar. Koçluk sürecinde ya da gelişim çalışmalarında kişinin hangi gelişim alanlarına odaklanması gerektiği ile ilgili bilgi verir. Kritik pozisyonlar için kişinin sahip olduğu özellikleri tanımlayarak karar verme sürecinde veri sağlar. 

İş Aileleri Raporu;

Kişinin beş farklı iş ailesinde farklılaşan potansiyelini değerlendirir. 

Yetkinlik Raporu;

Kişinin altı temel yetkinlik alanında farklılaşan potansiyelini değerlendirir. 

Potansiyel Rapor;

Kişiliği 6 temel boyut ve 31 alt boyut çerçevesinde değerlendirir. Kimlik ve itibar açısından her temel boyutun kişiye kattığı güçlü ve gelişim alanındaki özellikleri içerir. Kişinin bu 6 boyut ve 31 alt boyut içindeki yerini kişiye özel ayrıntılı yorumlarıyla gösteren, ayrıca sahip olunan özelliklerin iş aileleri açısından mesleki olarak uygunluğunu belirten kapsamlı rapordur.

İçgörü Raporu;

Kişiliği 6 temel boyut ve 31 alt boyut çerçevesinde değerlendirir. Her boyut ve alt boyutla ilgili kişiye özel ayrıntılı yorumları içeren, kişiye farkındalık kazandırması amaçlanan rapordur.

Özelleşmiş Yetkinlik Raporu;

Kurum yetkinliklerine özel yapılacak bir çalışma ile kişilik özelliklerinin kurum yetkinlikleri açısından değerlendirilmesi olanağını sunar. 

Ekibinizin dinamiklerini kapsamlı bir şekilde anlamak ve kurumsal hedeflerinizle uyumlu stratejik gelişimi kolaylaştırmak için Baltaş Personova’yı tanıyın.

Daha ayrıntılı bilgi için tıklayın

İlgili Diğer Çözümlerimiz

Değerlendirme Merkezi

Ekipmetre

Yetenek ve Bilgi Testleri

Baltaş Personova Sertifika Programı

  Adınız Soyadınız*

  E-posta adresiniz*

  Telefon Numaranız

  Mesajınız*

  Size nasıl yardımcı olabiliriz?

  Bu hizmetimiz ile ilgili sorunuzu yanıtlamamız için formu doldurabilirsiniz. En kısa sürede yanıt vereceğiz.
  TOP