World Business Forum’dan Haberler Dünya Liderleri Eşsiz Deneyimlerini Paylaştı

Baltaş Grubu’ndan konuşmalar ile ilgili bilgileri aktaran Özgehan Özlem Akgün, World Business Forum’da katılımcıların, konuşmacıların eşsiz deneyimlerinden çok etkilendiğini belirtti. Ayrıca etkinlik sırasında paylaşılan bilgilerin katılımcıların iş hayatında büyük bir katma değer yarattığını belirterek konuşmalarla ilgili kısa notları şu şekilde paylaştı:
İkinci günün ilk konuşmacısı Jim Collins; iyiden mükemmele kitabında bahsettiği ve iş hayatında çok önemli olduğunu vurguladığı, “yola çıkarken otobüse doğru insanları alın” cümlesinin altını bir kez daha çizdi.
Etkinlikte ikinci konuşmacı olarak Jack Welch yer aldı. Welch başarılı organizasyonlar yaratmak için yönetim başarı ve bunların ötesinde diyaloğun önemini anlattı. Welch’in konuşmasının diğer altı çizilen bölümü ise Liderlerin ve yöneticilerin başarılı sonuçlar elde etmek konusundaki rolleriydi.
WBF’den bir gün sonra özel bir oturumu olan Marcus Buckingham’ın konuşmasının başlığı; “Yol Gösteren Güçlü Yönler” di. Bilgi becerinin yanında yeteneğin çok önemli olduğu, iş yerindeki güven ortamı ve güçlü yönleri kullanabilmenin yarattığı faydayı anlatan Marcus Buckingham konuşmasıyla büyük ilgi gördü.
Çok beklenen ve en son çıkan konuşmacı Tony Blair’in konuşması Global zenginlik ve onu tehlikeye atan zorluklardan oluşuyordu. Tony Blair konuşmasında çalkantılı bir dünyada uzun süreli bir barış ve güçlü demokrasiler kurmanın önemine de değindi.
Etkinliğin 23 Eylül Salı günü ilk konuşmacısı, dünyanın lider medikal şirketi Medtronic’in 10 yıl boyunca CEO’luğunu yapmış Bill George’tu. Liderlik başlığı altında konuşan Bill George, liderlik yönünü geliştirmenin başlangıç noktasının kişisel farkındalık olduğunu belirtti. Ayrıca George’un liderlik yolunda ilerlerken servetin, başarının ve imajın liderlikle karıştırılmaması gerektiğinin altını çizdi.
Dijital teknoloji geliştirme alanında dünya lideri Cisco Systems’in CEO’su Jonh Chambers, bugünlerde iş hayatının gündeminden düşmeyen Yenilik, Vizyon ve Büyüme başlığıyla konuşmasını gerçekleştirdi. John Chambers’ın konuşmasında, büyüme stratejisinin iki temel taşını “Yaratıcılık” ve “Eylem İstekliliği” olarak tanımladı.
Strateji konusunda dünyanın en büyük otoritesi kabul edilen Michael Porter etkinlikte üçüncü konuşmacısı olarak yer aldı. Planlamadan uygulamaya kadar olan aşamalarda, strateji konusunu katılımcılarla paylaşan Michael Porter, yoğun rekabet ortamında stratejinin rolünü etkileyici bir şekilde dile getirdi.
Etkinliğin 4. oturumunda, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ülkelerinin hızla gelişen ve patlama yapan ekonomilerinden olan şirketlerin, uzun süredir pazarda var olan ve önceleri dokunulmaz olarak nitelenen şirketler ile rekabet eder hale gelmek buldukları yol; Roger Agnelli, Gulzhan Moldazhanova, Narayana Murthy Antoine Van Agtmael modaratörlüğünde değerlendirildi.
Etkinliğin son iki bölümünde ise Terry Leahy, Müşteri Değerlerinin Yönlendirilmesi başlıklı konuşmasını yaparken, kapanış Colin Powell ve Madeleine Albright ile gerçekleşti. Powell ve Albright, katılımcılara global politikadaki huzursuzluğa dair zorluklardan; ticarette gelişen trendlere; ekonomi ve sürdürülebilirlik üzerine gelişen akımlara kadar, katılımcıların nefes almadan izledikleri bir deneyim yaşattılar.

Share Article

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP