Yaklaşımımız ile Farkımız

Ana sayfa / Hakkımızda / Yaklaşımımız ile Farkımız

Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığımız 1983 yılından bu yana, insan ve değişime öncülük ederek yoğun rekabet ortamında sürdürebilir başarı ve yüksek itibar sağladık. 25’in üzerinde farklı sektörden 3000’ün üzerinde kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşuna danışmanlık verdik. 

 

Türk toplumunun kültürel özelliklerini ve düşünce yapısını temel alan ve fark oluşturan bir yaklaşıma sahibiz. İnsan beyninin işleyişiyle ilgili nöro-psikolojik bilgi birikimiyle insan ve değişimin dinamiklerini yönetiyoruz. 

 

Logomuzda da yer bulan “insan ve değişim” yaklaşımını merkezine alan çalışmalarımızla özgün çözümler sunuyor ve uyguluyoruz. Bireyden başlayarak kurumu olmak istediği konuma getirecek bir değişim yolculuğuna aracılık ediyoruz.  

 

Bilimsel bilginin gerçek hayatta etkin bir biçimde uygulanabilmesini, doğru kararlara ve verimli iş çıktılarına dönüşebilmesini amaçlıyoruz. 

 

Çağdaş bilgiyi Türk kültürüne özgü değerlerle bütünleştirerek, bireyler ve işletmeler üzerindeki somut etkisi ölçülebilen gelişim ve değişimlere öncü olma misyonumuz ile dünya çapında kendi alanlarında öncü beş uluslararası kurumun temsilcisiyiz

İş hayatında gözlenebilir zihniyet değişikliği ve ölçülebilir iş sonuçları için kurum ve çalışan etkinliğini hedefleyen, psikolojinin insan ihtiyaçları ve iş hayatının sorunları için bir çözüm olduğunu gösteren öncü bir kuruluşuz. 

 

Fark yaratan ve iz bırakan kırk yılı bulan çalışmalarımız, insan kaynakları alanında yılların içinden süzülen deneyimimiz, birikimimiz, psikoloji ve yönetim bilimleri alanlarında uzmanlaşmış kadromuz ile kurum stratejisini hayata taşıyan, performansı artıran hizmetler sunuyor, özgün projeler gerçekleştiriyor, ölçerek ve geliştirerek değiştiriyoruz.  

 

Çağdaş yaklaşımları benimseyerek e-öğrenme, ters yüz, mobil, dramatizasyon, tasarım, koçluk yoluyla öğretme modelleri, bilimsel temele dayalı yeni kuşak ölçüm araçları ve tekniklerini kullanıyoruz. 

Kurumların değişip dönüşmesi, potansiyelin ortaya çıkması, üstün performansın çevik yönetim anlayışıyla sistemleştirilmesi, çalışanların yaptığı iş ve varlık sebebi arasında köprü kurabilmesi için sürdürülebilir rekabette gelişim programlarımız ve projelerimizin odak noktasına “bütünsel yaklaşım” anlayışını yerleştiriyor ve anlam duygusunu garanti ediyoruz.  

Kültüre ve bilgiye özen göstererek toplumun gelişimi için sosyal sorumluluk üstlenen, 2000 yılından bu yana yeni nesil öğrenmenin bilgi kaynağı olma niyetiyle üç ayda bir yayınladığımız Kaynak dergisi ile binlerce profesyonele ve bu alanda çalışan akademisyenlere çağdaş bilgiyi hem basılı hem de dijital ortamda ücretsiz olarak ulaştırıyoruz. 

 

30’un üzerinde iş ve psikoloji kitabımız, dergiler, popüler ve ders kitaplarında yer alan makalelerimiz, videolarımız, podcastlerimiz ile Türk iş hayatında çalışanların, verimli ve sağlıklı olmalarına destek vermeye öncülük ediyoruz. 

  • Kurulduğumuz günden beri birçok yeni kavram ve araştırmayı Türk toplumuna ve iş hayatına kazandırıyoruz.

1983
Stres
1989
Bedenin Dili
1994
Ekip Oluşturma ve Geliştirme
2001
İş Hayatında Kişilik Bilimi
2001
Kurumsal Koçluk
2004
E-Öğrenme
2004
Cevher Değerlendirme Merkezi
2005
İş Simülasyonları
2005
Ekip Uyumu Ölçümü
2007
Türkiye’de Liderlik Davranışları
2008
Kültürel Dönüşüm Aracı
2009
Ekonomik Psikoloji
2011
Dijital Ekonomi Zirvesi
2014
İnovasyon Kültürü GIN’O
2017
Nudge Network
2020
Covid 19 Pandemisinde yeni normlar ve algılanan stres düzeyi
TOP