Kurucularımız

Ana sayfa / Hakkımızda / Kurucularımız

Prof. Dr. Zuhal Baltaş, İ.Ü. Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra, çalışmalarına İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalında devam etti ve 1981 yılında Tıp Bilimleri Doktoru oldu. 1989’de uygulamalı psikoloji doçenti ve 1996’da Halk Sağlığı profesörü olan Baltaş, 1976’dan bu yana farklı yıllarda; Westminster Hastanesi’nde, Londra Üniversitesi St. George Tıp Fakültesi’nde ve University College London’da (UCL) araştırmacı ve misafir öğretim üyesi olarak bulundu. 

Avrupa Sağlık Psikolojisi Topluluğu’nun (European Health Psychology Society) Türkiye delegesidir. 

Ders kitapları ve akademik yayınlarının yanı sıra kurum ve birey gelişimi üzerine yazdığı birçok eseri bulunmaktadır. Yaşam öyküsü Gönül Bakay’ın kaleme aldığı Günümüz Türk Kadınlarından Başarı Öyküleri kitabında yer almaktadır. 

Mesleki derneklerin yanı sıra, sivil örgütlerde gönüllü çalışmalar yürütmektedir. Çöpüne Sahip Çık Vakfı danışma kurulu üyesi ve TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu üyesidir.   

Baltaş, Türkiye’nin ilk nudge grubu olan ve karar hatalarıyla davranış değişikliği tasarımları üzerine çalışan Nudge Network’ü (NN) 2017 yılında kurmuştur.  

2018’de başlatılan ve davranış ekonomisi kuramlarını temel alan Moneye chatbot uygulamasının, “tam iyilik hali”ni destekleyen, karar ve davranış boyutunu geliştirmektedir.  

Prof. Dr. Zuhal Baltaş; bilim temelli güçlü ve özgün çözümler sunan ve beş uluslararası kurumun temsilcisi olan Baltaş Grubu şirketlerinin kurucu ortağıdır. 

Prof. Dr. Acar Baltaş ile evli, iki çocuk annesi ve üç torun büyükannesidir. 

Prof. Dr. Acar Baltaş

Psikolog
acar-baltas

Türkiye’nin ilk nöro-psikologlarından olan Prof. Dr. Acar Baltaş, Türkiye’de geniş kitlelere, psikolojinin insan ihtiyaçları ve iş hayatının sorunları için bir çözüm olduğunu gösteren öncülerden biridir. Stres ve beden dili kavramlarını Prof. Dr. Zuhal Baltaş’la birlikte Türkiye’ye tanıtmıştır. Ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde, yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde tamamlayan Acar Baltaş, doktora çalışmasını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Nöroloji Anabilim Dalı’nda yüksek beyin fonksiyonları konusunda yapmıştır. 1981’de klinik nörofizyoloji alanında Tıp Bilimleri Doktoru (M. Sc. Dr.), 1986 yılında Uygulamalı Psikoloji Doçenti, 1996 yılında da Profesör unvanını almıştır. 1977-1997 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda çalışmıştır. 

17 yaşında Hipodrom ’da çalışmaya başlamış; otel resepsiyonistliği, takdimcilik, disc jokeylik, turizm rehberliği ve öğretmenlik yaparak hayatın farklı cephelerini tanımış; sıradan gibi gözüken işleri yapanların emeğine saygı göstermeyi öğrenmiştir.

1996-1999 yılları arasında Türk A Milli Futbol Takımı’nın, 2002-2003 sezonunda Galatasaray Futbol Takımı’nın psikolojik danışmanlığını yapmış ve bu görevi 2005 yılında yine Türk A Milli Futbol Takımı’yla sürdürmüştür. Sekiz yıl süreyle Türk Silahlı Kuvvetleri Harp Akademisi’nde kurmay subaylara ve terfi eden generallere kişilik ve liderlik psikolojisi üzerine dersler vermiştir.

1980’lerde başlayan çığır açıcı seminerlerle çağdaş psikoloji biliminin bulgularına dayanan, Türk kültür değerlerinden kaynaklanan özgün çözümler geliştirmiş ve uygulamışlardır.

600.000 adetin üzerinde satışı yapılmış; bazılarının 40. baskıyı aştığı kitapların yazarıdır. 

Prof. Dr. Zuhal Baltaş ile evli, iki çocuk babası ve üç torun büyükbabasıdır. 

TOP