Kaynak Dergisi’nin 34 Sayısı Okuyucuyla Buluştu

2000 yılından bu yana insan kaynakları alanındaki en son gelişmeleri paylaşmak, ülkemizde bu doğrultudaki çalışmaları daha üst düzeylere taşıyarak sinerji yaratmak amacıyla hazırladığımız Kaynak Dergimizin 34 sayısı Kariyer Planlaması ve Yönetimi başlığı altında okuyucuyla buluştu.
Dergimizle ilgili geri bildirimlerinizden; her sayının ilgiyle okunduğunu, yeni bilgilerle buluşulduğunu, kitaplığınızda özel bir yeri olduğunu öğrendikçe gurur duyuyoruz, enerjimiz artıyor. Özel ve iş hayatını ciddiye alan içten dokunuşlara yer verdiğimiz dergimizin bu sayısını “kariyer”e ayırdık.
Hepimiz iş yaşamının içerisindeyiz ama bu iş yaşamında mutlu olmamızı sağlayan ve bizi temsil eden kariyerimizle ilgili net bilgiye sahip değiliz.
Kariyer konusunu yaşam kronolojimizle paralel olarak izlersek ilk yol haritamızın ailemizle çizilmeye başladığını görürüz. Daha sonraki eğitim yıllarında teknik bilgilerden yararlanmaya başlarız. Tüm bu süreç içerisinde kariyer başarısını getiren kişiye özgü farklılıklardır. Bilişsel zekâ, duygusal zekâ, ilgi, tercih, kişilik, değerler bizi biz yapan özelliklerdir. Bu özelliklerin tanınması yani ölçülüp somutlaşması günümüzde bir mesleğe, bir işe yönelmenin vazgeçilmez gerçeğidir. “Zihinsel özellikler” potansiyel gücün alanını, “ilgi alanları” bireysel yönelimleri, “tercihler” sosyal çevre etkileşimini, “kişilik” bir işe yatkınlıkta rol oynayan bireysel özellikleri, “değerler” ise yapılan işin anlamı ile bütünleşmeyi tanımlar. Ancak bu bilgi donanımı bize yolumuz hakkında somut bilgi verir.
Mesleği seçmek kariyerin birinci adımıysa, bu mesleğin iş yaşamının hangi alanında kullanılacağına karar vermek de ikinci önemli adımıdır. Meslek seçildiğinde binilen gemi bellidir ama rota için dümen yine de o kişidedir. İlk eşik atlatıcılar CV’ler dir. Çizdiğiniz kariyer yolunun kapısını onlar açar. Diğer bütün özelliklerinizle de koridorları geçer odalara ve katlara ilerlersiniz. Bu çok dinamik bir süreçtir. Sürekli değişen bir dünyada yaşamınızın başından emekliliğinize kadar sürecek bir kariyer planı yapamazsınız. Hep aynı iş yerinde olsanız bile hep aynı işi yapmayacağımız günümüz iş yaşamının gerçeğidir.
İş’te yol haritası çizerken veya o güne kadar gelinen yolu değiştirmek için neler yapılmalı? Kaynak’ın bu sayısı kariyerinin her döneminde kişinin etkin rolü olduğunu gösteren konulara ışık tutacak;
• Olayların gelişmesini beklemek yerine, kariyer planlamada gelişim yollarını tanıtmak • İş yaşamında ne istediğinizi, neye ihtiyaç duyduğunuzu anlayabilmenize yardımcı olmak • Yepyeni, günümüzde geçerli olan kariyer seçeneklerini keşfetmenize olanak sağlamak • Değişimin hayatınızı nasıl etkileyeceği ile ilgili bilgileri paylaşmak • Yaşamınız üzerinde nasıl daha fazla kontrol kazanabileceğinizi göstermek
amacıyla farklı konular ele alınıyor. Sayfaları karıştırırken bu alanlarda bulacağınız ipuçlarının iş yaşamınız konusunda sizi düşündüreceğini umuyoruz.
Kariyer yaşam boyu verilen çabaların ve biriktirilenlerin bir sonucudur. Kendini değerli hissetmek yapılacak işe değer kattığını bilmekle mümkündür. “Olabileceğimin en iyisi oldum, yapabileceğimin en iyisini yapıyorum” diyeceğiniz işlerde huzur ve başarı sizinle olsun.
Prof. Dr. Zuhal Baltaş
34. Kaynak Dergisi’ni okumak için lütfen
tıklayınız

Share Article

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP