Prof.Dr. Zuhal Baltaş Stratejik Yönetim Zirvesi’nde İK’nın Oluşturması Gereken İnovatif Kültürü Aktardı

HR. Dergi’nin bu yıl 3.’sünü gerçekleştirdiği Stratejik Yönetim Zirvesi 4 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Prof. Dr. Zuhal Baltaş Zirve’nin açılışını “Şirket Stratejilerinde İnovatif Kültür” başlıklı konuşmasıyla gerçekleştirdi.
Konuşmasına şirketlerin stratejileriyle geleceğe yön vereceğini söyleyerek başlayan Zuhal Baltaş konuşmasında ; stratejinin önemi, İK’nın stratejideki yeri ve inovasyon başlıklarına ayrıntılarıyla yer verdi.
Günümüz dünyasında kurumların hayata devam edebilmeleri için inovatif bir kültür yaratması gerektiğini paylaşan Baltaş, Steve Jobs, Bill Gates, Zuckerberg gibi örneklerle inovatif kültürün kurumları getirebileceği yeri keyifli bir anlatımla katılımcılara aktardı.
Steve Jobs’un bir sözünden yola çıkarak şartların zorlamadığı sürece inovasyonun gerçekleşemeyeceğini belirten Zuhal Baltaş, inovatif kurum stratejilerini oluştururken, kurum felsefesinin, politikalarının, süreçlerinin ve uygulamalarının belirlenirken İK’nın büyük sorumluluğunun olduğunu aktardı.
Günümüzde İK’nın odağına bilgi ve teknolojiyi kullanarak nasıl insanı geliştireceğini alması gerektiğine değinen Baltaş, geleneksel yöntemlerle, inovatif yöntemleri doğru oranda harmanlaması gerektiğine dikkat çekti. İK’nın gerçekleştirmek istediği davranış değişikliğini sosyal öğrenme teorisinden yola çıkarak, bireyin içinde bulunduğu grup davranışı değiştirmek için ortak hareket etmesi durumunda sağlayacağını paylaştı.
İnovasyon kültürü oluşturabilmek için diğer bir önemli kavramın girişmcilik özelliği olan çalışanların kuruma kazandırılması gerektiğini ifade eden Zuhal Baltaş, Baltaş Grubu’nun geliştirdiği Girişimcilik ve İnovasyon Ölçeği GİNO ile çalışanın girişimcilik özelliklerinin ölçülebileceğinden bahsetti. Son olarak İK’nın yapabileceklerinde sınır olmadığını göstermek amacıyla HEINEKEN’in işe alım konusunda hazırladığı videoyu katılımcılara aktaran Zuhal Baltaş, kuruma coşkusuyla enerji yaratacakları kişilerin seçilmesi gerektiğinin altını çizerek katılımcılara teşekkür etti.
Sunum dosyasını indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız

Share Article

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP