Prof.Dr. Acar Baltaş, Sanko Okulları’nın düzenlediği ekinlikte “Potansiyelini Hayata Yansıtan Çocuklar Yetiştirmek” başlıklı konuşma gerçekleştirdi

Prof. Dr.Baltaş, SANKO Okulları Abdulkadir Konukoğlu Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen “Potansiyelini Hayata Yansıtan Çocuklar Yetiştirmek” konulu söyleşide, öğretmenler ve velilerle bir araya getirdi.
Ebeveynlerin ve öğretmenlerin, çocuklarla duygusal bağ kurmaları ve önem verdikleri konulara önem verildiğinin gösterilmesi gerektiğini anlatan Prof. Dr. Baltaş, 21. yüzyılın yetkinliklerinin iş birliği, ilişki yönetimi, eleştirel düşünce ve üretkenlik olduğunu kaydetti.
Hayat başarısının; yatkınlık (beceri), başarı yönetimi (tutku) ve insanlarla iyi geçinmekten (sosyal beceri kümesi) geçtiğine vurgu yapan Prof. Dr. Baltaş, çocuklara mutlaka direnç, yılmazlık ve özyeterlilik özellikleri kazandırılması gerektiğine dikkati çekti.
Ailenin refahına değil, hayatına ortak olan çocuklar yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Baltaş, “Çocuklara evde sorumluluk verilmeli ve 14 yaşından itibaren çocuklar çalıştırılmalı. ‘Hayat becerisi hayat içinde kazanılır’. Çocukların çabasını ve mücadelesini takdir etmek büyük önem taşır. Çocuklar sınırlarını zorlamaya yöneltilmeli. Cevher ancak baskı altında mücevhere dönüşür” ifadelerine yer verdi.
Prof. Dr. Baltaş anne babaların sorumluluklarının okulun sorumlulukları kadar büyük olduğunu da sözlerine ekledi.

Share Article

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP