Seçme ve Yerleştirmede En Yüksek Performansa Ulaşmak

Baltaş-Eksen Seçme Yerleştirme Genel Müdürü Yasemin Duman, 21 Eylül 2012 tarihinde HR Dergi’nin düzenlediği Seçme Yerleştirme Zirvesi 2012’de “Seçme ve Yerleştirmede Uygulamalar ve Bakir Alanlar” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi.
Yasemin Duman konuşmasına, kurumların seçme ve yerleştirmede kullanılan; görüşme, genel yetenek, kişilik, yetkinlik gibi testlerle, değerlendirme merkezi ve referans yöntemlerini açıklayarak başladı.
Bu yöntemlerle kurumların belirlemek istedikleri özelliklere değinen Yasemin Duman, iş performansını artırmada bu yöntemlerin zaman zaman yetersiz kaldığını ve farklı yöntemlerle desteklenmediğinde mükemmel sonuca ulaşmanın imkânının olmadığını vurguladı.
Yasemin Duman, tüm yöntemlerle birlikte çalışanların veya adayların baskı altındaki davranışlarının belirlenmesi ve davranışlarıyla değerleri arasında köprü kurulmasının seçme yerleştirme çalışmalarında büyük katma değer kazandırdığını belirtti.
Duman ayrıca Baltaş-Eksen olarak bugüne kadar yaptıkları değerlendirmelerde, adayların baskı altındaki davranışlarını belirlemek için kullandıkları HDS (Hogan Baskı Altında Eğilimler Ölçümü) ve temel değerlerini belirlemek için kullandıkları MVPI(Hogan Değerler ve Yönelimler Ölçümü) testlerinin, uygun işe uygun insanın yerleştirilmesi konusunda büyük fark yarattığını ifade etti.

Share Article

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP