Sağlık Psikolojisi: Halk Sağlığında Davranış Bilimleri

SAGLIK-PSIKOLOJISI-HALK-SAGLIGINDA-DAVRANIS-BILIMLERI-zuhal-baltas

SAĞLIK PSİKOLOJİSİ: HALK SAĞLIĞINDA DAVRANIŞ BİLİMLERİ

Zuhal Baltas Ph.D

 

Kendi varlığından mutluluk duyarak, topluma ve insani değerlere katkıda bulunarak yaşamak, insanın varoluşunu anlamlı kılar. Bu anlamın oluşmasındaki temel şart da sağlıklı olmaktır. Sağlık sorunlarını tanıyarak bireye en uygun çözüm ve tedavi yollarını bulmak ve çok yönlü çözümler üretebilmek için, sağlığı etkileyen bütün değişkenleri içerecek bir bakış açısına ihtiyaç vardır. Bu değişkenlerden biri de sağlık psikolojisidir.

 

Psikoloji prensiplerinin insanların sağlık ve hastalık hakkındaki tutumlarını, düşüncelerini ve davranışlarını değiştirmek için kullanıldığı sağlık psikolojisi; başta sağlık sektörü olmak üzere, insan kaynağını merkezine alan her alanda koruyucu ve geliştirici çalışmaların temelini oluşturma gibi son derece önemli bir misyon üstlenmektedir.

 

Akademik çalışmaları stres konusuna paralel olarak sağlık davranışı, sağlık inanç modelleri, psikolojik testlerin standardizasyonu, yaşam biçimi, sağlıkta iletişim ve işte sağlık psikolojisi konularını kapsayan Prof. Dr. Zuhal Baltaş’ın kaleme aldığı, ilk baskısı 2000 yılında yayımlanan “Sağlık Psikolojisi” kitabı, 5. baskısına ulaşmıştır. Kitap, hem sağlık psikolojisi alanında, hem de tıp bilimi ile oluşturduğu köprü nedeniyle, halk sağlığı alanında, konusundaki ilk eserdir.

Share Article

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP